O nás

S(z)lomarát je slovná hračka znamenajúca to isté v slovenčine aj maďarčine. Je SLOvensko-MAďarský kamaRÁT aj SZLOvák-MAgyar baRÁT.

Aktivity občianskeho združenia S(z)lomarát vytvárajú a prehlbujú slovensko-maďarské priateľstvá.

Myšlienka o. z. S(z)lomarát vznikla tiež na základe jedného takého priateľstva medzi dvoma doktorandkami, Slovenkou a Maďarkou, slovenčinárkou a maďarčinárkou, ktoré si povedali, že nestačí venovať sa jazykovede teoreticky, ale svoje nadšenie zo vzájomného spoznávania jazykov a kultúr chcú šíriť ďalej aj prakticky.

Boglárka Bilász

Zakladateľka, podpredsedníčka o. z. S(z)lomarát

o nas

Čo pre mňa znamená S(z)lomarát?

Ako Maďarka zo Slovenska som bola obklopená dvojjazyčnosťou od narodenia. Mojim materinským

jazykom je maďarčina a ako dieťa som pokladala učenie sa slovenského jazyka za nevyhnutnú a nepríjemnú povinnosť. Moja mamka ma chcela poslať do tábora so slovenskými deťmi, ale ja som sa tomu vzpierala rukami nohami, lebo som si myslela, že kvôli jazykovým bariéram by som sa tam necítila dobre. Keď som si mala v obchode vypýtať niečo po slovensky, vždy som mala trému, že niečo poviem zle, aj napriek tomu, že som si text vymyslela už dopredu.

Keď som sa stala vysokoškoláčkou tieto situácie sa stali každodennými a po čase som si všimla, že už nemám trému, keď mám hovoriť po slovensky. Uvedomila som si, že čo všetko som vymeškala kvôli svojim obavám. Na S(z)lomaráte je najlepšie to, že stretnutie s druhým jazykom a kultúrou je oveľa príjemnejšie a hladšie.

Môžu vzniknúť nové priateľstvá a spoločné zážitky, pričom každý si zachová svoju vlastnú kultúru a zároveň sa otvára voči druhému.

Lucia Satinská

Zakladateľka, predsedníčka o. z. S(z)lomarát

rolunkČo pre mňa znamená S(z)lomarát?

Napriek tomu, že som Slovenka, maďarská kultúra mi bola vždy blízka. Odmalička som vychutnávala maďarskú kuchyňu. V puberte mi začalo byť ľúto, že nerozumiem maďarským pesničkám alebo knihám a tak som sa začala učiť po maďarsky. Netvrdím, že to bolo ľahké, ale po pár rokoch si uvedomujem, že naučiť sa po maďarsky bolo jedným z najlepších rozhodnutí v mojom živote.

Prinieslo mi otvorenie kultúrnych obzorov, pracovné kontakty a v neposlednom rade množstvo priateľstiev.

S(z)lomarát je pre mňa platforma, kde možno uskutočňovať stretnutia medzi Slovákmi a Maďarmi zo Slovenska, stretnutia zvedavých občanov a občianok, ktorí sa radi delia o svoj jazyk, kultúru bez toho, aby z nej niečo strácali.